A piacok aktuális hangulatát két jelentős döntés befolyásolta. Egyrészt, Európa vezetői 2012 júniusában megegyeztek a Monetáris Unió megerősítéséről és felmerült a bankunió lehetősége is. Másrészt elfogadták a „végleges értékpapír-adásvételi műveletek" (Outright Monetary Transaction, OMT) programját. Mindeközben Angela Merkel német kancellár athéni látogatása az euró megmentése iránti politikai elkötelezettséget demonstrálta, ráadásul a koalíciós kormányában is elhallgattatta azokat, akik szerint a görögnek el kellene hagyniuk az eurózónát.
Ugyanakkor három tény is aggodalomra ad okot. Először is a gazdasági válság során a kereskedelem volumene visszaesett. Ezt nem lehet érzékelni New Yorkban vagy Hong Kongban, de Madrid és Athén utcáin annál inkább. Sőt, Franciaországban is, amelynek versenyképessége és teljesítménye jelentősen gyengült Németországéhoz képest. Továbbá látható, hogy az évtized igazi vesztesei a kelet-európai országok. Az IMF felmérései szerint ebben a régióban az egy főre jutó GDP alacsonyabb lesz 2017-ben, mint 2007-ben volt. Másodszor, az EU-ban a döntések meghozatala nagyon lassú folyamat. A bankunió létrehozását mindenképpen fejlődésnek kell elkönyvelni, de a közös pénzügyekről és a közös kincstárról még máig sem született döntés. Ezzel kapcsolatban Észak-Európa álláspontja szerint a probléma fő gyökere az Unió rendszerszintű hibájában rejlik, mivel az mindenre meglévő szabályokat húz. Ezzel szemben a keleti tagállamok jellemzően úgy vélik, hogy az Uniónak nincs elegendő hatalma. Harmadszor, az euróválság alatt kiderült, hogy a krízishelyzetek megoldása során a legfontosabb a tanácskozások folyamatossága, ami még akkor is elszántságot mutat, ha nem is születik döntés.
Mindebből nem következik, hogy az eurózóna össze fog omlani. Sőt, talán az eddig elért sikerek további egyeztetéseket vonnak majd maguk után a fiskális megoldások és az eurókötvények bevezetése és a közös kincstár kialakítása ügyében.
Jean Pisani-Ferry a Bruegel igazgatója, a Paris-Dauphine gazdasági egyetem professzora.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.